Oprava dokladu: Porovnání verzí

Z K.A.P.
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Řádek 293: Řádek 293:
 
==Kontrola obalů==
 
==Kontrola obalů==
  
Funkce v okně zobrazí seznam zboží a obalů včetně jejich počtu. Nastavení kódů menu viz. [[Vstup nového dokladu]]- menu DOKLAD_NOV
+
Funkce v okně zobrazí seznam zboží a obalů včetně jejich počtu. Nastavení kódů menu viz. [[Vstup nového dokladu#Operace dokladu|menu DOKLAD_NOV
 +
]]
 
----
 
----
  

Verze z 20. 9. 2011, 10:39

Menu: Dodací dok./Přehled dokladů nebo Příjmové dok./Přehled dokladů

Klávesa: Enter (vyvolá podmenu pro opravu dokladu)

Soubor:NovyDokladMenu.PNG

Hlavička dokladu

Hlavičku dokladu vyplňujte vždy pečlivě a pozorně. Základní údaje o dodavateli nebo odběrateli máte možnost převzít z adresáře. Ten je vyvolán buď automaticky při vstupu do hlavičky dokladu nebo ho vyvoláte stiskem klávesy F4, Shift + F4.


Obrázek:

Prijmdokl novy.png

Údaje "Datum", "Opravy" a "Tisky" není možné opravovat. Program je nastavuje a mění sám, neboť slouží ke kontrole obsluhy programu. Údaj úhrada je možné měnit Šipkou vlevo a vpravo. Datum zd. plnění určuje den, ve kterém bylo zboží fyzicky do skladu přijato nebo ze skladu vydáno. A tedy je to i den, kdy vzniká daňová povinnost pro odvod DPH. Pokud je nastaven přepínač v inicializačních hodnotách, pak je toto datum kopírováno do operací. Je-li v datumu zaplacení den nebo měsíc nulový, pak je doklad považován za nezaplacený. Pro přesun mezi údaji v hlavičce dokladu je nejvhodnější používat klávesu šipka dolů. Údaj Bankovní spojení lze vybrat z číselníku bankovních ústavů viz. Práce s číselníky.


Poznámka
V případě, že osmimístné číslo dokladu nestačí, je možné použít číslo devítimístné - potom ale není zobrazen typ dokladu (první písmeno před dokladem)

Výběr nebo změna typu dokladu

Nastavte kurzor na zobrazený text typu dokladu v hlavičce dokladu v levém horním rohu okna a stiskněte klávesu Enter, potom v nabídce vyberte požadovaný typ dokladu. Je-li doklad již jednou zaevidován jako dobropis, pak nelze změnit typ dokladu na typ, který není dobropis. Platí to i naopak. Pokud má typ dokladu nastaven automatické číslování, pak změna typu dokladu ovlivní číslo dokladu. Předdefinovaný typ dokladu je možné ovlivnit v nabídce Nastavení programu.
Obrázek:

VyberTypuDokladu.PNG

Při změně typu dokladu z nedaňového na daňový se program zeptá, zda chcete změnit také číselnou řadu, zdanitelné plnění a datum vystavení dokladu (na aktuální datum). Pokud má odběratel definovanou v adresáři odběratelů slevu, pak se program v tomto případě zeptá, zda má uplatnit tuto slevu v dokladu.

Jestliže změníme při opravě dokladu odběratele nebo typ dokladu, pak se před evidováním změn tohoto dokladu opět provádí kontrola nezaplacených faktur (podobně jako u nových dokladů).

Určení čísla dokladu

Pokud stisknete Enter na položce číslo dokladu (obvykle na místě čísla dokladu bývá zobrazen text "Autom.č."), pak lze vybrat způsob číslování dokladu:
Obrázek:

VyberCislovani.PNG


Automatické číslování

Dokladu je přiřazeno číslo o 1 vyšší, než je uvedené poslední číslo v příslušné číselné řadě. Číslo dokladu je však dokladu přiděleno až v okamžiku evidování dokladu (je to z toho důvodu, aby program při práci v počítačové síti nepřidělil stejné číslo dvěma různým dokladům.

Ruční s předvolbou

Program nabídne číslo, které by dokladu přiřadil při automatickém číslování, další úpravy jsou na uživateli. Pokud zadáte vyšší číslo než bylo dosud nejvyšší použité číslo a doklad zaevidujete, pak si program toto číslo zapamatuje a příště bude nabízet o jedničku vyšší číslo. V nabídce Nastavení programu je možné omezit změnu číselné řady pouze na případ, kdy je evidovaný doklad právě o jedničku vyšší než je aktuální číslo v číselné řadě.

Ruční

Číslo dokladu musí určit uživatel. Pro číslování platí stejné zásady jako v předchozím případě.


Operace (pohyby) dokladu

Operace dokladu můžete opravovat, nebo jen prohlížet. Je-li pro vás zakázáno opravovat doklad (je uzavřený, převedený ...), pak můžete operace jen prohlížet. Po vyvolání okna s operacemi jsou zobrazeny všechny podstatné údaje z operace. Je-li v Nastavení programu zapnut přepínač "Používat datum výroby", pak je pro nákupní operace zobrazeno toto datum. U dokladů s více dodávkami je zobrazeno také číslo a datum dodávky. Lze je i opravovat. Pokud se při vystavování nového dokladu použije funkce pro vytvoření nové dodávky, tak se respektují zadané datumy a dodávky u operací (datumy pouze pokud je v INI zapnut přepínač Datum dodávky dle data UZP. Při přesunu mezi údaji v operaci je vhodné používat klávesu Enter.

Obrázek:


Na obrázku je příklad vstupu operací dokladu. Na pozadí je vidět okno s hlavičkou dokladu (faktury) a "nad" ním je okno ze seznamem operací. Na popředí je vidět okno s operací dokladu. Vstupní okno operace může vypadat různě dle nastavení programu (např. nemusí být vidět údaje týkající se balení či poznámky) a dle typu dokladu (např. u operací výdajových dobropisů lze zadat též nákupní - skladovou cenu, za kterou je zboží vráceno do skladu). Novou položku do seznamu operací přidáte tak, že ukazatel přesunete za poslední položku (například šipkou dolů) a stisknete Enter. Místo Enter lze také začít přímo psát kód (nebo název zboží - dle nastavení programu). Při výběru skladové karty při zadávání nebo opravě dokladů ze seznamu skladových karet v dokladech se zvýrazňují položky, které jsou již v daném dokladu obsaženy.

Klávesa Enter na poslední vstupní položce (ta může být dle nastavení programu) různá způsobí stejný efekt jako klávesa F2 na kterékoli (i jiné) položce, tedy překontroluje korektnost operace a uloží operaci do seznamu operací. Pokud jste přidávali novou položku, pak po uložení se program automaticky nastaví na nový prázdný řádek. Pokud při vstupu operace použijete klávesu ESC, pak se vstup operace zruší. Prázdné nezadané řádky, které mohou po stisku ESC zůstat v seznamu operací není potřeba mazat nebo přepisovat, protože program si je při evidování dokladu vymaže sám.

Prohlížení a zadávání v seznamu operací (nezaměňujte se vstupem jedné operace dokladu ze seznamu operací) lze ukončit klávesou F2 nebo ESC. Obě klávesy mají obdobně jako při vstupu hlavičky dokladu stejný účinek (program se vrátí do menu pro vstup dokladu).

Při vstupu operací lze využít snímače čárového kódu.

Klávesy při vstupu operace :

Klávesa Popis
F2 ukončí vstup operace, změny jsou zapamatovány (obdobnou funkci má i klávesa Enter stisknutá na poslední položce v okně operace, F2 navíc přepočítá DPH)
ESC ukončí vstup operace, změny jsou zapomenuty
Alt + F10 umožní změnit sazbu DPH u této operace (využije se např. při prodeji zboží, které je zahrnuto jako součást nějaké služby, která má jinou sazbu DPH než zboží.
Ctrl + F10 částku z kolonky cena rozdělí na částku bez DPH a DPH
Shift + F10 nabídne možnost rozpočítání zadané ceny operace
  1. cena se chápe jako celková cena bez DPH a dle počtu se rozpočítá na cenu bez DPH za jednotku
  2. cena se chápe jako celková cena včetně DPH a dle počtu se rozpočítá na cenu bez DPH za jednotku
  3. cena se chápe jako cena včetně DPH za jednotku a rozpočítá se na cenu bez DPH za jednotku (jako Ctrl+F10)
F10 vyvolá kontextové menu pro zapisovanou operaci (viz. dále)
F11 zobrazí přehled nákupů vybrané karty. Pokud se při opravě dokladu v detailu (staré) nákupní operace stiskne F11, pak se zobrazí všechny nákupní operace a program se nastaví na nákupní operaci, ze které byl prodej uskutečněn.
vybrat jiný nákup - jsou zobrazeny nákupní operace a můžeme zde změnit nákupní operaci stisknutím klávesy Enter na vybrané operaci
Alt + I zobrazí informační okno o detailech operace; v tomto okně se automaticky zobrazí také součet všech příjmů a výdejů za poslední rok

Klávesy pracující v seznamu operací na prázdném řádku :

Klávesa Popis
. přímý vstup kódu zboží
/ hledání karty dle názvu
* hledání karty dle kódu zboží dodavatele

Klávesy pracující v seznamu operací :

Klávesa Popis
Ctrl + Y smazání operace (je-li operace nákupní a zboží bylo již prodáno, pak nelze operaci smazat, použijte dobropis - operaci lze smazat po potvrzení o jejím uvolnění od prodejní operace, máme-li u příjmového dokladu povolen přepínač Povolit výdej větší než je zásoba)
Ctrl + T vypsání tabulky s přehledem základů DPH, částkou DPH a celkovými částkami
Ctrl + P vyvolání přepínačů dokladů; mezi nejdůležitější vlastnost, kterou zde lze ovlivnit patří možnost změnit cenové pásmo pro další zapisované operace
Alt + C změní poslední sloupec v prohlížení operací, tak aby obsahoval buď celkovou DPH za operaci nebo celkovou cenu bez DPH za operaci nebo celkovou cenu s DPH (klávesu lze stisknout opakovaně)
Alt + D duplikace zvolené operace (používá se v provozech s identifikací umístění zboží, funguje i pro duplikaci starých operací)
Ins označí zvolenou operaci nebo zruší označení, pokud již operace byla označena (označené operace jsou vyznačeny žlutou barvou)
F8 nebo Alt + F5 kopírování operací dokladu z/do přenosového souboru
F9 vyhledání operace podle kódu nebo názvu nebo EAN kódu
Shift + F9 vyhledání další operace podle stejného kritéria
Ctrl + F9 přepne program do režimu označování operací dokladu; zboží vyhledané pomocí Ctrl+G nebo pomocí čtečky čárového kódu se nepřidává do seznamu operací, ale pouze se označí jako při stisknutí Ins; tato funkce slouží k závěrečnému odsouhlasení operací např. při vstupu dokladů pořízeného elektronickou cestou
F10 vyvolá kontextové menu pro operaci
F2, ESC ukončí vstup operací a vrátí se do menu pro vstup dokladu
Alt + C funkce změny zobrazení posledního sloupce v prohlížení operací dokladu rozšířena i o zobrazení poznámky (resp. identifikace umístění zboží). Přednastavená hodnota lze změnit v číselníku typy dokladů

Klávesy pracující jak v seznamu operací, tak i při vstupu operace :

Klávesa Popis
F5 vyvolá prohlížení karet s možností výběru kódu pro operaci (klávesa Enter stisknutá na nezadané položce Kód vyvolá taktéž seznam karet)
Ctrl + F5 ukáže skladovou kartu k vybrané operaci
F7 nabídne založení nové skladové karty
Ctrl + G nebo Ctrl+B ruční vyhledání zboží dle čárového kódu; v případě že je otevřena nějaká nezpracovaná operace, pak je tato operace uložena a vyhledané zboží je přidáno do nové operace


Poznámka
Vstup operací lze podstatnou měrou ovlivnit nastavením přepínačů v nabídce Nastavení programu / Typy dokladů.

Kód

Pokud na nezadané položce Kód stisknete klávesu Enter nebo kdekoli (i na jiném údaji) klávesu F5, pak se zobrazí seznam skladových karet (viz. menu Karta), ze kterého si můžete vybrat skladovou kartu. Pokud máte v menu Nastavení programu/Oprava Ini.hodnot zapnut přepínač Automatický výběr karet při vstupu operací a nemáte v menu Nový doklad/Další služby/Nastavení uzavřen-převeden zapnut přepínač Standardní vstup operací, pak program automaticky přeskakuje vstup kódu zboží a nabízí vyhledání zboží ze seznamu skladových karet.

Cena

Při vstupu operací může být dle uživatele povolena nebo zakázána oprava cen. Ceny může program nabízet automaticky, lze je vybírat ze tří (popř. z maximálně patnácti) prodejních cen, nebo je nutné cenu zadávat ručně. Pokud je na zboží uplatněna individuální cena, tak je uplatněna ihned po výběru zboží do operace. Název uplatněné individuální ceny se objeví zvýrazněně v pravé dolní části okna pro vstup operace. Program může také upozorňovat na použití nulové ceny v operaci nebo na to, že prodejní cena je nižší než nákupní cena. U příjmových dokladů může být do údaje cena vložena poslední zaevidovaná nákupní cena. Slevy nebo přirážky jsou uplatňovány až při evidování dokladu. Speciální přirážky za rozbalování zboží jsou k prodejní ceně připočítávány ihned po zápisu operace.
Pokud je v pro daný typ dokladu nastaven přepínač Vyhledání nákupní ceny a cenu necháte při vstupu operace nulovou, pak se při evidování dokladu dosadí do operací skutečná nákupní/skladová cena (prodejní operace může být rozdělena do několika dle nevykrytých nákupních operací). Toho se využívá především u převodek mezi provozovnami.

DPH

Daň z přidané hodnoty se může dle nastavení typu dokladu vypočítávat automaticky, její hodnota může být zadávána ručně, nebo DPH může být nastavena na 0 a vstup DPH může být zakázán (vhodné např. pro interní doklady nebo pro neplátce DPH).

Balení

Je-li zapnut přepínač "používat balení" a je-li na kartě uvedeno množství jednotek v jednom balení, pak je možno zadávat prodané množství v baleních, program sám přepočte počet balení na jednotky. Po zadání počtu balení program přepočítá počet balení na měrné jednotky (obvykle kusy) a přeskočí vstup položky Počet MJ (měrných jednotek); můžete se však vrátit klávesou šipka vlevo a položku Počet MJ opravit. Pokud položku Počet balení necháte nulovou, pak program automaticky nabídne vstup počtu MJ.

Obaly

Máte-li nastaveno používání obalů a u karty máte nastaveny kódy obalů láhev a přepravka, pak po ukončení vstupu operace máte ve zvláštním okně možnost opravit počet obalů vydaných k operaci. Při ukončení vstupu seznamu operací jsou obaly dopsány do seznamu podobně jako běžné zboží a je nutné je opravovat odděleně (počet obalů vydaných k operaci se nezmění při opravě počtu zboží, ke kterému obaly patří).


Informace o operaci

Zkr. klávesa: Alt + I

InfoOOper.PNG

Zobrazí podrobné informace o operaci. Dále je zobrazen autokód, který jednoznačně identifikuje operaci, u prodejních operací je zobrazena operace nákupní, z které byl prodej uskutečněn, u nákupních operací je zobrazen počet prodáno, který určuje kolik bylo z nákupní operace prodáno a dále období, ve kterém zboží bylo prodáváno.
Pomocí Ctrl + P můžeme zobrazit všechny výdaje, které jsou odepsány ze stejného nákupu.

Kalkulace prodejní ceny v operaci

KalkulaceCenyVOper.PNG

Výpočet nové prodejní ceny v operaci pomocí přirážky k nákupní ceně nebo slevy z prodejní ceny v operaci.


Kontextové menu pro operace

Při zápisu operace nebo při práce se seznamem operací lze výhodně využít klávesu F10 pro vyvolání kontextového menu. V tomto menu jsou nabídnuty funkce, které jsou odpovídající konkrétní situaci při zadávání položek dokladu.

MenuOpraceDokl.PNG

K dispozici mohou být následující funkce:

Funkce Popis Kód menu 2 Poznámka
Založit novou skladovou kartu umožní založit novou skladovou kartu a tuto kartu ihned použít pro novou operaci 1  
Opravit skladovou kartu vyvolá opravu skladové karty dle aktuálně zpracovávané operace 2  
Čárové kódy karty zobrazí seznam čárových kódů skladové karty a umožní jejich editaci 3  
Kalkulace ceny karty vyvolá okno s kalkulací prodejních cen skladové karty (počet současně upravovaných cen se může lišit dle nastavení programu) 4  
Přehled individuálních cen zobrazí přehled individuálních cen, které mohou být uplatněny pro zvolenou skladovou kartu. Seznam je určen pouze k prohlížení. 5  
Ukázat skladovou kartu ukáže hlavičku skladové karty 6  
Hledat v seznamu operací vyhledání operací dle kódu zboží, názvu nebo EAN kódu - rychlá volba klávesou F9 7 pouze v seznamu;
Hledat další operaci hledá další operaci dle výše zadaných podmínek - rychlá volba klávesou Shift + F9 8 pouze v seznamu
Zobrazit nákupní operace karty zobrazí přehled nákupních operací aktuálně zpracovávaného zboží. Barevně jsou zvýrazněny operace, které již byly zcela pokryty prodejními operacemi. Nevykryté operace jsou zobrazeny na začátku seznamu. Funkce se dá vyvolat přímo klávesou F11 8  
Zobrazit všechny operace karty zobrazí přehled všech příjmových i prodejních operací aktuálně zpracovávaného zboží seřazený dle data pohybu 10  
Graf prodeje a nákupu zobrazí grafy a tabulky nákupu a prodeje za měsíce aktuálního roku 19  
Kopírovat operace dokladu vyvolá nabídku pro kopírování dokladu do schránky nebo ze schránky 11 pouze v seznamu
Rezervace vyvolá přehled rezervací pro aktuálně zpracovávané zboží 12  
Objednávky na dodavatele (u příjmových dokladů) zobrazuje přehled všech objednávek na zvolené zboží    
Požadavky zákazníků (u příjmových dokladů) zobrazuje všechny požadavky za zvolenou kartu. Přehled požadavků za kartu umožňuje také pomocí Alt + F filtrovat položky, které se týkají pouze jednoho odběratele (dle IČO z hlavičky akt. dokladu)    
Informace o operaci zobrazí informační okno s detaily o operaci 14  
Vlastnosti dokladu a operací vyvolá dialog pro nastavení přepínačů dokladu a změnu aktuálního cenového pásma 15  
Duplikace operace duplikuje aktuálně zpracovávanou operaci 16 pouze v operaci
Přepočítání DPH přepočítá DPH nebo ruší DPH v celém seznamu operací 21  
Přepočítej DPH za operaci přepočítá DPH dle aktuální sazby DPH    
Změna sazby DPH v operaci mění sazbu DPH pro aktuálně zpracovávanou operaci. Sazba není změněna v samotné skladové kartě. Používá se především pro fakturaci služeb se zbožím, kdy se mění u zboží sazba DPH. 18 pouze v operaci
Nastavení doporuč.cen v oper. vyvolá okno s možností zadat doporučené ceny bez DPH i s DPH pro jednotlivou operaci 22  
Kalkulace prod.ceny v operaci vyvolá okno pro výpočet prodejní ceny s možností zadání slevy. V okně je také zobrazena nákupní cena. 20  
Zobrazit poslední cenu Zapne nebo vypne režim zobrazování poslední prodejní ceny a datumu prodeje stejnému zákazníkovi (dle IČO). Zobrazování poslední ceny může mírně zpomalit přidávání operací do dokladu.    

Kontextové menu se řídí přístupovými právy a proto některé funkce nemusí být pro všechny uživatele dostupné.


Technická poznámka
Lokální menu přístupné na klávesu F10. Pokud existuje menu v definici menu, tak se použije, jinak se zobrazí standardní menu.
Proměnná Popis
SOpe_Edit editace existující operace v seznamu operací
SOpe_Nova editace v prázdném seznamu operací
Ope_Edit editace operace s existující skladovou kartou
Ope_Nova editace prázdné operace nebo operace s neexist. kartou

Dodatky dokladu

Dodatky dokladu slouží k opravě a prohlížení údajů, které jsou opravovány jen zřídka.

Funkce Popis
Měna zkratka měny na originálu faktury viz. Práce s číselníky . Měnu lze vybírat pomocí F6 ze seznamu měn a pokud je pro pro daný den (nebo nějaký starší) a pro danou cizí měnu definován kurz, pak se tento kurz nabídne do dokladu.
Kurz koeficient pro přepočet na částky v původní měně
Procento penále pro doklad; nastavuje se podle ini. údajů, při výběru adresy je opraveno údajem na ní uvedeným
Sleva procento slevy, o toto procento byly nebo budou (nové doklady) sníženy prodejní ceny v operacích, záporné procento udává přirážku
Konto účet pro nakontování celkové částky dokladu
Způsob přepravy vyberte druh přepravy z nabízeného číselníku (F6) viz. Práce s číselníky
Bankovní výpis číslo bankovního výpisu, na kterém byla uvedena platba a doklad, nebo poznámka o uvedení dokladu na příkazu k úhradě
Bankovní účet číslo bankovního účtu pro platbu (lze měnit Šipkou vlevo nebo vpravo)
Poznámka lze uvést libovolný text, bude uloženo s dokladem

Kontrola obalů

Funkce v okně zobrazí seznam zboží a obalů včetně jejich počtu. Nastavení kódů menu viz. menu DOKLAD_NOV


Vrácení obalů

viz. Vracení obalů


Obalové konto


Další služby

viz Ostatní funkce sloužící k opravě dokladů


Kontace dokladu

U každého dokladu je možno evidovat kontace, kterými má být doklad zaúčtován v podvojném účetnictví. Je-li zapnut přepínač "Používat kontace", pak je možno kontace zapisovat a opravovat. Má-li typ dokladu nastaveny účty pro automatické kontování, pak při evidování dokladu dojde k jeho rozkontování. Původní kontace jsou přepsány a nahrazeny nově vytvořenými. Obsluha může kontace opravit a popřípadě i vypnout automatické kontování pro následující evidování (klávesa F6), tak aby opravy nebyly přepsány aut. kontacemi. Datum, středisko a zakázka jsou při automatickém kontování převzaty z dokladu. Běžné kontace mají datum odeslání dokladu. Kontace plateb mají datum zaplacení dokladů. U zapsaných kontací není prováděna žádná kontrola existence účtů, shody stran ani korektnosti.

Poznámka
Pro převod do účetnictví se mnohem častěji používá jiný způsob zaúčtování dokladů, kdy jsou kontace vytvářeny až v době převodu do účetnictví a způsob účtování je určen souborem SKLADDRP.BTR (číselník druhů pohybů pro převod do účetnictví).

Zaevidování změn / Evidování dokladu

Provede zápis celého dokladu (tzn. hlavičky a operací) na disk. Při evidování jsou opět kontrolovány všechny zásoby, popř. i DPH u všech operací. Pro typy dokladů, u kterých je tak nastaveno, je ještě před provedením vlastního evidování potřeba dokladu rozhodnout o tom, zda má být doklad zaokrouhlen anebo uzavřen.
Pokud má doklad nastavenou slevu, pak jste před evidováním dotázáni, zda se má sleva uplatnit (uplatňuje se dle Vašeho rozhodnutí pouze pro nové operace nebo i pro operace, které již v dokladu byly).
Dokud doklad nezaevidujete, budou veškeré stavy a údaje v databázích nastaveny tak, jako by jste žádný doklad nepsali !
Evidování může u prodejních operací provést rozdělení operace do dvou nebo více operací. Provádí to z toho důvodu, že program potřebuje mít ke každé prodejní operaci nalezenu nákupní operaci. Pokud jedna nákupní operace nestačí pokrýt potřebu výdeje, pak program rozdělí prodejní operaci tak, aby veškerý prodej uskutečněný ze zásoby vzniklé danou nákupní operací nepřesahoval onu zásobu.

Poznámka
Chyby, které mohou vzniknout v průběhu evidování dokladu jsou popsány zde spolu s jednoduchým doporučením, co v takovémto případě dělat.

Zrušit opravu

Vámi provedené změny budou zapomenuty. Doklad zůstane v původní podobě (v případě nového dokladu se doklad nezapíše na disk). Tuto volbu používejte také pokud jste si chtěli doklad pouze prohlédnout a nechtěli jej opravovat.


Stornování dokladu

Stornování dokladu vymaže všechny operace dokladu, doklad označí za stornovaný a provede zápis změn. Hlavička dokladu zůstane zapsaná mezi doklady, je však zřetelně označena u částky dokladu slovem "stornováno". Jde-li o doklad příjmu zboží (resp. nákupní operaci), pak operace nelze smazat, pokud z nich již bylo prodáno zboží. V tom případě použijte dobropis. Pokud potřebujete smazat nákupní operace (např. vystornovat příjemku), musí mít typ dokladu nastaven příznak Povolit výdej větší než zásoba. Protože však program vyžaduje manuální potvrzení tohoto kroku, je nutné před samotným stornováním dokladu vymazat takovéto operace pomocí Ctrl+Y v seznamu operací dokladu.