Pokladní kniha

Z K.A.P.
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Menu: Služby/Pokladní kniha

Pokladní kniha

Tisk pokladní knihy

Převod pokladní knihy

Uzávěrka pokladní knihy

Nový pokladní doklad

Obrázek:

PoklKnihaNovDokl.PNG


Položka Popis
Účel platby může být použit buď jako jednoduchá poznámka k dokladu (zapíšeme přímo do dokladu), nebo složitější forma stahující se k účetnictví (vybereme z číselníku pomocí klávesy Ctrl + Enter .
Doklad vybereme ze seznamu, zda se jedná o doklad příjmový nebo výdajový
Základ program sám dopočítá odpovídající DPH a pole Celkem
Celkem pokud nesledujeme DPH vyplňujeme pouze pole Celkem !!!


Technická poznámka
Uživatelé s přístupovým právem 8 (v nastavení menu) mají možnost přidávat nové doklady, ale nemohou opravovat existující doklady.

Evidence zaplacených dokladů - řádky pokladní knihy

Tímto způsobem můžeme vést evidenci dokladů, které byly zaplaceny v hotovosti přes pokladnu (klávesa F6 v pokladním dokladu):

  • ručně
  • automaticky - platba dokladů

Obrázek: pokladní doklad příjmový

Tabulka ovládání F2, Enter - oprava platby F6, Ctrl F6 - výběr dodacích dokladů - F6 všechny, Ctrl + F6 převodem hotově Shift + F6 - výběr příjmových dokladů (pouze příjmový pokladní doklad)


Tisk pokladní knihy

Ve většině případů může takto vedená pokladní kniha plně nahradit její papírovou verzi. Nabídka Tisk pokladní knihy umí vytisknout pokladní knihu na tiskárně spolu s počátečním stavem, průběžnými stavy u pohybů a koncovým stavem za libovolné období. Jediná nevýhoda počítačem vedené pokladní knihy oproti papírové verzi je, že nelze sledovat podpisy. Zato lze vystavovat tištěné pokladní doklady (klávesa F8 v seznamu pokladních dokladů) a na těch už podpisy sledovat je možné.
Doklady v pokladní knize jsou tříděny dle datumu a čísla dokladu.

Obrázek:

PoklKnihaTisk.PNG

Technická poznámka
Číselníky kontačních předpisů pro přenos do účetnictví - číselníky 130-133. Pokud používáme tento systém, účtuje se podle prvních deseti znaků kontačního předpisu v číselníku a účel platby v dokladu je rozdělen na dvě pole viz. obrázek.


Technická poznámka
Příjmové i výdajové pokladní doklady mohou mít společnou číselnou řadu nebo mohou být číslovány zvlášť. Způsob číslování lze ovlivnit v menu Další služby/Nastavení programu/Systémové menu/Správce souborů v souboru SKLADINI.BTR. Tam lze nastavit zda se mají příjmové nebo výdajové doklady číslovat automaticky a jaké je jméno číselné řady (u společného číslování volíme stejné jméno). Jména číselných řad musí být pak zavedeny v seznamu číselných řad v nastavení programu.

Program umožňuje také automatické zaznamenávání vybraných typů skladových dokladů, které jsou v hotovosti, do pokladní knihy. Je pak nutné v seznamu typů dokladů označit příslušným přepínačem ty typy, které se mají automaticky zapisovat do pokladní knihy a dále je nutné zapnout přepínač v menu Oprava INI hodnot, který celkově zapíná nebo vypíná automatický zápis do pokladní knihy (Přepínač Používat pokladní knihu). I při vypnutém přepínači je však stále možnost pořizovat do pokladní knihy údaje "ručně".


Technická poznámka
Převod pokladní knihy ve formátu CSV - kód menu 7,58
1. Při expotru hlavičky dokladů v CSV formátu je možnost pomocí klávesy F8 měnit záhlaví polí, pořadí běžných polí je určeno pohledem 8 v systémových strukturách (POKLDOKL)
2. Při převodu pokladní knihy do účta se údaj středisko nastavuje dle údaje Středisko-převod z INI (pokud je údaj nulový, tak dle běžného čísla skladu - jako doposud