Zpracování inventur: Porovnání verzí

Z K.A.P.
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Řádek 58: Řádek 58:
 
====Terminál AG8000====
 
====Terminál AG8000====
 
U tohoto terminálu je podporován vstup identifikace umístění zboží a záruční doby. Při importu inventury z terminálu jsou tyto položky načteny (formát souboru EAN, množství, Identifikace, Záruka). Záruka může být zadávána např. ve formátu DDMMRR,DDMMRRRR,MMRR,D.M, D.M.R,DD/MM/RR.
 
U tohoto terminálu je podporován vstup identifikace umístění zboží a záruční doby. Při importu inventury z terminálu jsou tyto položky načteny (formát souboru EAN, množství, Identifikace, Záruka). Záruka může být zadávána např. ve formátu DDMMRR,DDMMRRRR,MMRR,D.M, D.M.R,DD/MM/RR.
 +
 +
Upraven import inventury z terminálů CipherLab (podpora 8-místných čár.kódů)
 
----
 
----
  

Verze z 21. 10. 2010, 11:04

Menu: Služby/Inventura

Program podporuje zpracování inventur a to jak kompletní inventury, tak i inventury jen části sortimentu. Při zpracování inventur pomocí počítače je však nutné se držet následujícího schématu:

  1. Vytvoření inventárního seznamu (s následným tiskem prázdných inventárních soupisek).
  2. Zadání stavu zásob do počítače.
  3. Vytvoření sestavy rozdílů (manka a přebytky) a případné vyhodnocení záměn zboží.
  4. Narovnání stavu v počítači na fyzický stav (přebytky do příjmových inventárních dokladů, manka do výdajových dokladů

Existuje několik způsobů, jak zadat do počítače skutečně nalezené zásoby. Ve většině případů lze jednotlivé způsoby kombinovat.

  • ruční zadání zásob přímo do inventárního seznamu
  • ruční zadání zásob s rozepsáním nalezeného zboží do sekcí (k jednomu zboží může existovat více zápisů o zásobách nalezených v různých lokalitách)
  • „prodání“ veškerého zboží přes prodej na pokladně nebo přes maloobchodní prodej a následné načtení veškerého takto prodaného zboží do inventárního seznamu
  • nastavení režimu inventura v prodeji na pokladně následované „prodáním“ veškerého zboží přes prodej na pokladně nebo přes maloobchodní prodej (místo účtenek se tisknou inventární doklady) a následné načtení veškerého takto prodaného zboží do inventárního seznamu
  • načtení inventárních dokladů ze specializovaného zařízení na zpracování čárových kódů (např. PDT)
  • načtení inventárních dokladů z přenosného počítače PSION

Technická poznámka - kódy menu
Kód menu Popis
11,1 Vytvoření inventárního souboru
11,2 Zadávání stavu zásob
11,3 Sestava rozdílů
11,4 Vyrovnání rozdílů
11,5 Přepočítání inv. zásob
11,6 Synchronizace pozic a záruk
11,8 Načtení zásob z pokladen
11,9 Import inventury PSION
11,10 Import inventurních stavů z přenosových zařízení PDT(čárové kódy -> zásoby)
11,11 Import inventury - terminál
11,12 Zadávání stavu zásob s možností opravy celého detailního inventurního záznamu (včetně množství)
11,22 Zadávání stavu zásob - balení (funkci lze využít pouze při základním vstupu inventury (při zadávání celk. zásoby) a ne v rozšířeném vstupu)
11,30 Vstup inventury - PDA
11,31 Vstup inventury pomocí online terminálů


Import inventury – AG8000/PDT/PSIONy

Pokud inventuru zpracováváte pomocí přenosných zařízení, které umožňují evidenci nalezeného zboží, pak je možné provést načtení nalezeného zboží z tohoto přenosného zařízení.
Další zpracování je shodné, jako by byly stavy zásob zadány ručně.

Terminál AG8000

U tohoto terminálu je podporován vstup identifikace umístění zboží a záruční doby. Při importu inventury z terminálu jsou tyto položky načteny (formát souboru EAN, množství, Identifikace, Záruka). Záruka může být zadávána např. ve formátu DDMMRR,DDMMRRRR,MMRR,D.M, D.M.R,DD/MM/RR.

Upraven import inventury z terminálů CipherLab (podpora 8-místných čár.kódů)


Přepočítání inv. zásob

Funkce přepočítá inventurní zásoby podle jednotlivých položek inventury (pracuje pouze v rozšířeném režimu inventury s inventurními položkami). Vhodné využití je např. po ručním vymazání nějakého inventurního dokladu ve správci souborů.


Sestava rozdílů


Operace pro vyrovnání / Vyrovnání rozdílů

Před začátkem výpočtu jste dotázáni na stejné věci, jako při sestavě rozdílů. Po vyhodnocení inventury je třeba dorovnat zásoby v počítači na skutečné hodnoty. Pro urychlení program přidá do přenosového souboru doklady s operacemi, které potom již stačí při zakládání inventárních dokladů pro dorovnání zkopírovat, podobně jako se provádí kopírování dokladů (viz. Příjmové nebo dodací doklady/Vstup nového dokladu/Další služby/Kopírování dokladu). Operace jsou rozděleny tak, aby na jednom dokladu nebylo velké množství operací. Doklady mají již základní údaje nastaveny, avšak obsluha je může libovolně měnit. U výdajových inventárních dokladů (manka) může být jedno zboží rozděleno do několika operací (řídí se to jednotlivými nákupními operacemi). Pokud se vám při výpočtu zobrazí zpráva 'Manko: není dostatečná zásoba pro vyrovnání inventury (Rozdíl:x)', pak bylo pomocí počítače prodáno více kusů, než bylo fyzicky nalezeno při inventuře (buď byl chybně spočítán stav zboží při inventuře nebo byl ošizen některý zákazník).


Synchronizace pozic a záruk

Tato funkce synchronizuje umístění zboží a záruk ve skladových nákupních operacích na základě záznamů v položkách inventury. Může přitom dojít k rozdělení nákupních operací na více operací. Funkce musí být spuštěna až po kompletním vyrovnání inventury, ale ještě před tím než se začnou vystavovat běžné doklady.


Vstup inventury - PDA

Vstup inventury s možností určení nového umístění a záruky zboží. Takto zapisovaná inventura umožnuje také evidovat osobu počítající a zapisující pohyb a interní číslo inventurního dokladu

Při zadávání inventurních dokladů v režimu "Vstup inventury-PDA" lze nyní pomocí proměnné InvHlKod,1 povolit/zakázat vybírání zboží ze seznamu pomocí Enter (ve výchozím stavu povoleno). Pomocí proměnné InvPDA,0 s hodnotou 1 lze povolit zadávání mínusového počtu do inventury. V tomto režimu zadávání inventury lze také pomocí F8 zadat nalezené inventurní množství v baleních a popř. i v paletách či vrstvách. Původní funkce pro zobrazení inv. historie byla přesunuta na klávesu F7.

Při zadávání inventurních dokladů v režimu "Vstup inventury-PDA" program po zadání zboží s vázanými obaly nabízí vstupní okno pro potvrzení automatického přidání vázaných obalů do inventurních záznamů. Pomocí proměnné InvPDA,1 lze nastavit způsob zpracování obalů při zadávání inventarizovaných položek s vázanými vratnými obaly: Hodnota Popis 0 obaly nezadávat 1 vstup obalů (podobný potvrzování obalů ve vstupu operací dokladu) (výchozí volba) 2 potvrzení obalů bez možnosti měnit zadaný počet přepravek i lahví 3 potvrzení obalů bez možnosti měnit zadaný počet u lahví (přepravky ano) 4 automatické doplnění lahví i přepravek (dle zadaného počtu) 5 automatické doplnění lahví

Při zadávání inventurních dokladů v režimu "Vstup inventury-PDA" program po zadání čísla inv.dokladu a údaje vyhodnotil načte z databáze historii inventury z tabulky SKLADXNV (podle čísla dokladu a vyhodnotil). Pomocí proměnné InvPDA,2 s hodnotou 0 lze toto načítání vypnout.

Vstup pomocí online terminálů

Přepracován vstup inventury pomocí on-line terminálů. Ve vstupním dialogu je nyní možné použít EAN128 i SSCC kódy zboží. Názvy zboží jsou zobrazovány přes více řádků

Připraven nový způsob zpracování inventury pomocí terminálů. Inventární doklady lze pořídit formou příjemky. Výhodou je možnost použití SSCC kódů pro dohledání informací o pozicích a zásobě zboží (kód menu 2,92 pro příjem "do schránky" a 2,93 pro příjem s automatickým zaevidováním dokladů). Pro konfiguraci se používá proměnná TERMINV+ (narozdíl od běžného příjmu, kde se používá TERMDOK+)