TTT - Kódy

Z K.A.P.
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Každý tabákový výrobek bude nově označen speciálním unikátním identifikátorem s označením TTT (kterému v rámci skladového programu říkáme TTT kód). Na krabičkách cigaret a na pytlících s tabákem bude tento TTT kód reprezentován tzv. dot kódem a bude zde vytisknut také v čitelné podobě (čitelná podoba ale může obsahovat méně informací než dot kód). Z unikátního kódu většinou nelze vyčíst žádnou užitečnou informaci, nelze ho tedy použít např. jako náhradu za EAN kódy.
Aby nebylo nutné skenovat každou krabičku cigaret, mohou být vytvářeny tzv. skupinové kódy. Skupinový kód má také přidělený unikátní identifikátor (v tištěné podobě obvykle půjde o QR kód nebo čárový EAN 128). Kromě státních orgánů ale nemá nikdo přístup k tomu, aby zjistil, které jednotkové kódy jsou v daném skupinovém kódu "zabaleny". Skupinové kódy mohou být dále seskupeny do větších celků (krabice, palety, …) a ty mohou dostat od výrobce také unikátní TTT kód. Za určitých okolností může skupinové kódy generovat také např. velkoobchod (předpokladem je, že má registrační číslo GTIN registrované u GS1 – obvykle slouží pro mezifiremní komunikaci pomocí EDI nebo pro tisk EAN kódů pro vlastní výrobky). Pokud firma vytvoří vlastní skupinový kód, tak to musí nahlásit (viz dále) a tento kód pak mohou použít i firmy přijímající dané zboží.
Při čtení TTT kódů je tedy potřeba při příjmu nebo výdeji vždy načíst jen nejvyšší celé balení označené písmeny TTT, tak aby nikdy nedošlo k tomu, že jedna krabička je zahrnuta ve více skupinových nebo jednotkových kódech. Aby byla větší jistota, že nedojde k těmto duplicitám, tak doporučujeme číst jen kódy z nerozbalených balení výrobků (čili pokud je rozbalená krabice, tak číst jen kódy z balení po 10 kusech, a pokud je i toto balení rozbaleno, tak číst jen dot kódy z krabiček). Je tedy potřeba počítat s tím, že načtením skupinového kódu se do zprávy dostanou veškeré kódy, které byly zabaleny v době vytváření skupinového kódu.

Přesný formát TTT kódů není určen. V ČR by se ale pravděpodobně měly vyskytovat následující kódy:

  • Kódy začínající třemi velkými písmeny (písmena označují výrobce) jsou určené pro jednotková balení (čili krabičky cigaret).
  • Kódy začínající 01 jsou určené pro skupinové kódy (tyče, krabice). Tyto kódy obvykle obsahují kromě jednoznačného identifikátoru také EAN kód balení.
  • Kódy začínající 00 – jde o tzv. SSCC kódy, které se typicky používají pro označení celé dodávky na paletě, která může obsahovat i více druhů výrobků. SSCC kód kromě označení vydavatele neobsahuje žádnou srozumitelnou informaci (čili slouží jen jako unikátní kód)

TTT kódy jsou vyžadovány jen u označených skladových karet. Údaj TTT režim najdete na 4. podstránce ve skladové kartě.

Menu : Karty / Přehled karet
Podmenu : Opravit kartu
Stránka : 4
.

TTT Kar Str4.png
Jsou zde tři možnosti nastavení údaje TTT režim:

Volba Popis
ne nejde o tabákový výrobek
volitelně jde o tabákový výrobek, ale zatím máte v zásobách toto zboží i bez TTT kódů (čili staré zásoby - mohou se prodávat ještě rok) - to doporučuji nyní nastavit pro všechny tabákové karty; při zadávání kódů lze pak říci, že daná krabička nebo tyč nemá TTT kódy
ano jde o tabákový výrobek a program si má vždy vynutit zadání TTT kódů

Zpět: Sledovatelnost tabákových výrobků