Výkazy

Z K.A.P.
Verze z 26. 2. 2010, 21:34, kterou vytvořil Greplová Alena (diskuse | příspěvky) (Zamyká „Výkazy“ [edit=sysop:move=sysop])
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Tato část programu se věnuje přípravě a výpočtu účetních výkazů. Je možné připravit libovolné množství různých druhů výkazů, v základní verzi je připraven Výkaz zisků a ztrát, Rozvaha a Hospodářské výsledky středisek. Menu 'Výkazy' je rozděleno do tří položek:

  • Prohlížení a tisk - umožní zobrazit a vytisknout vybraný účetní výkaz
  • Výpočet - provede přepočítání všech definovaných výkazů
  • Definování - umožní měnit výkazy; protože účetní osnova je volně definovatelná není možné výkazy připravit obecně, ale je nutné je upravovat v závislosti na účetní osnově

Prohlížení a tisk

Po vyvolání této funkce se zobrazí seznam všech definovaných výkazů. Vyberte si jeden z nich.
Použitelné klávesy :

Klávesa Popis
Enter umožní prohlížení vypočteného výkazu na obrazovce, pokud je výkaz definovaný jako vícesloupcový, pak se na obrazovce zobrazí v upravené podobě, sloupce jsou zobrazeny namísto ve sloupcové podobě ve více řádcích pod sebou. Pokud výkaz není dosud vypočten, pak se před prohlížením automaticky vyvolá výpočet výkazu.
F7 vytiskne výkaz na tiskárnu; pokud je výkaz definovaný jako vícesloupcový, pak se na tiskárně vytiskne též jako vícesloupcový. Tisk je možné do značné míry ovlivnit nastavením při definování výkazu.
F5 spustí přepočítání daného výkazu; obvykle není potřeba spouštět, protože se výkazy pouští před prohlížením automaticky, pokud výkaz již nebyl vypočítán nebo pokud byla provedena změna v účtování

Výpočet

Přepočítá všechny definované výkazy. Tato funkce je užitečná, pokud víte, že budete potřebovat v daném okamžiku mít spočítaný více než jeden výkaz. Výpočet všech výkazů pak probíhá rychleji, než kdyby jste pouštěli výpočet postupně za jednotlivé výkazy. Pro výpočet výkazu se používají informace ze souboru obratů, které jsou aktualizovány po každém účtování. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že obraty souhlasí s provedenými pohyby, je vhodné spustit funkci přepočítání obratů.


Definování

Tato funkce slouží ke změně definice účetních výkazů, popř. pro vytváření nových účetních výkazů. Definování je vhodné překontrolovat a popř. doplnit pokud provádíte změny v účetní osnově.Výkazy jsou definovány ve třech úrovních.

1. Úroveň : Výkazy (hlavičky výkazů)

Každý výkaz má svoji hlavičku, ve které je uloženo jméno výkazu, název souboru, do kterého bude sestava s výkazem před tiskem uložena, přístupová práva jednotlivých typů uživatelů k dané sestavě a parametry pro tisk výkazu. Při definici výkazů lze v prohlížení seznamu výkazů vyvolat stiskem klávesy F2 opravu hlavičky výkazu:

Funkce Popis
Název zadejte název výkazu, který bude sloužit jako záhlaví výkazu
Soubor název souboru (bez přípony), do kterého se bude ukládat před tiskem sestava s výkazem; soubor bude uložen do konfiguračního adresáře; název souboru musí být v rámci výkazů jednoznačný, neboť podle něj se určuje příslušnost řádků výkazu k výkazu.
Práva pro každý typ uživatele ze seznamu typů uživatelů je možné určit zda má právo prohlížet daný výkaz.
Vynechat nulové řádky při tisku pokud zapnete tento přepínač, pak program při tisku automaticky vynechá řádky, kde ve všech vypočtených sloupcích je nula
Tisk záhlaví z definičního souboru pokud zapnete tento přepínač, pak program vyhledá v definičním souboru tisku (UCTO-??.DEF) sekci s názvem jako je název souboru výkazu (viz položka Soubor) a dle ní vytiskne záhlaví a konec sestavy, čímž je možné připravit výkazy značně podobné oficiálním účetním, finančním či statistickým výkazům. Pokud přepínač není zapnutý, pak se použije jednoduché záhlaví s názvem výkazu.
Netisknout nuly ve výkazu zapnutí tohoto přepínače způsobí, že místo nulových hodnot se tiskne pouze tečka, což může značně zpřehlednit vytištěný výkaz.


Při prohlížení hlaviček výkazů je možné pomocí klávesy F7 vytisknout kompletní definici vybraného výkazu včetně řádků výkazů a položek řádků výkazu. Tato sestava však může být značně dlouhá. Klávesou Enter lze vyvolat prohlížení a definici řádků výkazů.

2. Úroveň : Řádky výkazu

V tomto seznamu je potřeba pro každý řádek výkazu založit záznam obsahující číslo řádku, číslo sloupce (u jednosloupcových sestav je to 1), název (popis) řádku a způsob výpočtu řádku. Stiskem klávesy F2 lze vyvolat opravu řádku výkazu :

Funkce Popis
Řádek zde zadejte číslo řádku výkazu; pokud má již daný řádek položky, pak toto číslo nedoporučujeme měnit. Pokud připravujete výkaz dle oficiálního papírového vydání výkazu, pak by číslo řádku se mělo shodovat s číslem řádku v tomto výkazu. Čísla řádků nemusí tvořit souvislou číselnou řadu.
Sloupec pokud je sestava jednosloupcová, pak zde zadejte číslo 1; pokud je sestava vícesloupcová (např. rozvaha má sloupce brutto, korekce, netto a netto z minulého úč. období), pak musíte pro každý sloupec v daném řádku výkazu založit jeden záznam v seznamu řádků výkazu a zadat zde číslo sloupce (např. brutto=1, korekce=2, netto=3, netto_min.=4); ve výkazu lze použít maximálně 14 sloupců
Popis zde zadejte popis řádku, který bude zobrazen, popř. vytištěn při zpracování výkazu; u vícesloupcových sestav stačí zadat popis pouze v záznamu pro první sloupec daného řádku
Vypočten hodnoty Ano a Ne znamenají, že se jedná o řádek počítaný na základě položek řádků; pokud jste před definováním spustili výpočet výkazů a u některého řádku zůstala hodnota Vypočten=Ne, pak to znamená, že jde o nějakým způsobem chybně definovaný řádek a že definici je nutné opravit. Údaj Vypočten nabízí ještě možnost nastavit na "Konstanta", což je možné použít pro záznamy (pro daný řádek a sloupec), jejichž hodnota zůstává beze změny a není tedy závislá na položkách výkazu. Např. v rozvaze je pak možné zadat hodnoty pro sloupec netto z minulého účetního období.
Částka do tohoto údaje se automaticky při výpočtu výkazu ukládá vypočtená hodnota pro daný řádek a sloupec; ručně toto číslo zadávejte, pouze pokud je údaj vypočten nastaven na "Konstanta". Každý řádek, který není "Konstantní" se při výpočtu počítá na základě položek řádku. Pro každý řádek a sloupec je definován seznam položek řádků, který lze vyvolat stiskem Enter na zvoleném řádku a sloupci.

3. Úroveň : Položky řádku výkazu

Tato úroveň tvoří jádro celého systému výkazů. Pro každý řádek a sloupec je zde určeno, jakým způsobem bude vypočtena částka zobrazovaná v daném řádku a sloupci výkazu.
Je zde možné zadat seznam údajů, které se mají nasčítat (popř. odečítat) do částky v daném řádku a sloupci. Každá položka řádku, musí mít určeno, jakého je typu, zda se má k částce přičítat nebo odečítat a má některé další parametry v závislosti na typu.
Typy položek řádků :

Funkce Popis
řádky k částce se připočítá hodnota z výkazu určená číslem řádku a sloupce; tato položka se obvykle používá pro sumarizační řádky. Např. v rozvaze pro brutto:Aktiva celkem se zapíší celkem 4 položky s typem "řádky" a hodnotami

+ [ř.2,sl.1] + [ř.55,sl.1] + [ř.3,sl.1] + [ř.28,sl.1]
Pro ostatní typy položek řádků se musí určit také následující údaje:

  • účet nebo skupina účtů : např. pokud zadáte pouze "311. ", pak se výpočet provede sumárně za celý syntetický účet
  • způsob práce se středisky
    • Suma za všechny střediska - program nebere ohled na střediska
    • Zadávané středisko - program se v průběhu výpočtu zeptá na číslo střediska, za něž provede výpočet u položek řádků, které mají tento způsob práce se středisky
    • Dané středisko - zde musíte zadat ještě navíc konkrétní číslo střediska, za které se má výpočet provést (vhodné např. pro vícesloupcové výkazy, kde v každém sloupci je hodnota pro jedno středisko)
Zkratka pro daný účet a středisko (viz výše) přičte nebo odečte hodnotu
poč.stav MD počáteční stav Má Dáti účtu v aktuálním roce (úč.měsíc 0)
poč.stav D počáteční stav Dal účtu v aktuálním roce (úč.měsíc 0)
poč.stav MD-D rozdíl poč. stavu Má Dáti minus Dal v aktuálním roce (úč.měsíc 0)
obrat:leden až min.měs. MD kumulované obraty účtu za leden až minulý účetní měsíc v aktuálním roce (součet pouze za stranu Má Dáti)
obrat:leden až min.měs. D kumulované obraty účtu za leden až minulý účetní měsíc v aktuálním roce (součet pouze za stranu Dal)
obrat:leden až min.měs. MD-D kumulované obraty účtu za leden až minulý účetní měsíc v aktuálním roce (suma rozdílu stran Má Dáti-Dal)
měs.obrat MD měsíční obrat strany Má Dáti účtu v aktuálním měsíci
měs.obrat D měsíční obrat strany Dal účtu v aktuálním měsíci
měs.obrat MD-D měsíční obrat rozdílu stran Má Dáti-Dal účtu v aktuálním měsíci
celkem MD zůstatek strany Má Dáti za účet k aktuálnímu měsíci
celkem D zůstatek strany Dal za účet k aktuálnímu měsíci
celkem MD-D zůstatek účtu k aktuálnímu měsíci (rozdíl Má dáti-Dal)
celkem obrat MD celkový obrat strany Má Dáti účtu za leden až aktuální měsíc
celkem obrat D celkový obrat strany Dal účtu za leden až aktuální měsíc
celkem obrat MD-D celkový obrat účtu za leden až aktuální měsíc (rozdíl Má Dáti - Dal)


Tip
Pokud potřebujete použít ve zvolené položce řádku rozdíl stran MD-D, můžete použít přímo některý z nabízených typů položek. Pokud však chcete použít rozdíl stran D-MD, je nutné použít rozdíl MD-D avšak u operace použijte znaménko mínus.