Oprava bankovního výpisu

Z K.A.P.
Verze z 4. 2. 2009, 08:36, kterou vytvořil Greplová Alena (diskuse | příspěvky) (Nová stránka: Po stisknutí '''Enter''' v seznamu bankovních výpisů se vyvolá oprava bankovního výpisu. Pokud stisknete '''Enter''' na posledním prázdném řádku seznamu, pak se vyvolá z...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Po stisknutí Enter v seznamu bankovních výpisů se vyvolá oprava bankovního výpisu. Pokud stisknete Enter na posledním prázdném řádku seznamu, pak se vyvolá zadávání nového bankovního výpisu. V rámci zadávání hlavičky bankovního výpisu lze používat také tyto klávesy :

Klávesa Popis
F2 uloží doklad do souboru bankovních výpisů; Do databáze lze uložit pouze jeden bankovní výpis s daným číslem dokladu. Pokud zapisujete doklad se stejným číslem program hlásí chybu "Duplicitní klíč". Pokud má doklad nastaven automatický kontační předpis, ale nebyl rozúčtován (pomocí klávesy F6), pak je na to uživatel upozorněn a má možnost provést rozúčtování. Při změně účetního období nebo čísla dokladu dochází také ke změně ve všech kontacích dokladu.
ESC zruší opravu nebo zadávání hlavičky bankovního výpisu
F9 vybrání předkontačního předpisu; pokud zapisujete nový bankovní výpis, máte možnost vybrat si ze seznamu kontačních předpisů, jakým způsobem bude předkontován (pokud chcete, aby byl předkontován).
  • Pomocí klávesy F9 se také můžete podívat na název předkontačního předpisu, který bude použit a popřípadě také nastavit, že program nebude automaticky doklad předúčtovávat.
  • Ovšem vzhledem k principu účtování bankovních výpisů jsou možnosti automatického předúčtování omezeny.
  • Automatické předúčtování (klávesa F9) však nesouvisí s automatizovanými bankovními operacemi (ABO), kterými lze provádět přenosy dat přes disketu nebo modem.
F6 vyvolání seznamu kontací (rozúčtování) příslušejících k dokladu;

Před vyvoláním seznamu kontací je hlavička dokladu uložena a teprve v případě, že je vše v pořádku, je seznam vyvolán.
Pokud zapisujete nový doklad a seznam kontací je prázdný a máte nastavený automatický kontační předpis, pak se doklad automaticky předúčtuje (zda se bude banka předúčtovávat automaticky závisí také na verzi programu, kterou používáte). Na účetním pak zůstává, aby překontroloval zaúčtování a případně opravil a doplnil příslušné kontace. U bankovních výpisů lze pouze automaticky zaúčtovat celkem kredit a debet na příslušný (účetní) účet, zbytek je nutné zaúčtovat ručně nebo pro zaúčtování banky použít ABO.
Po dokončení zápisu kontací (po stisknutí ESC) program překontroluje, zda v seznamu kontací nezůstali kontace, kde by byly obě strany Má Dáti i Dal nulové a v případě, že existují, tak je vymaže.
Každý řádek kontací se zapisuje samostatně a obsahuje tyto údaje : účet, středisko, saldokontový příznak, variabilní symbol, číslo bankovního účtu nebo popis a částky Má Dáti a Dal. Každý řádek lze uložit stisknutím Enter na údaji Dal nebo stisknutím F2 na kterémkoliv jiném údaji. Celý seznam kontací již není potřeba dále ukládat, stačí stisknout ESC a vrátit se tím do hlavičky bankovního výpisu.

Při uložení jednoho řádku kontace se provádí taktéž zaúčtování kontace, takže veškeré další účetní výkazy a sestavy již budou obsahovat tuto kontaci.

Pokud zapisujete pohyb na saldokontovém účtu, pak dochází k procesu párování kontace s fakturou. Aby byla kontace úspěšně spárována s fakturou, je nutné splnit několik podmínek párování, především se musí shodovat variabilní symbol v kontaci s variabilním symbolem v párované faktuře a bankovní účet s bankovním účtem v párované faktuře. Pokud bankovní účet nezadáte, pak se doplní automaticky. Pokud tyto pro zadané údaje variabilní symbol a účet neexistuje žádná vhodná faktura, pak na to program upozorní a nabídne možnost vybrání faktury ze saldokonta nevyrovnaných přijatých nebo vydaných faktur (odtud se pomocí klávesy Tab můžete přepnout do seznamu vyrovnaných faktur). Pokud žádnou fakturu nevyberete, zůstane položka nespárovaná, pokud nějakou vyberete, nastaví se variabilní symbol, bankovní účet a příslušná strana Má Dáti nebo Dal v kontaci podle vybrané faktury a program se pokusí kontaci spárovat s fakturou.
Před ukončením zpracování seznamu kontací dokladu (po klávese ESC) si program překontroluje shodnost součtu stran Má Dáti a Dal a v případě, že strany nesouhlasí, pak je na to uživatel upozorněn s tím, že pokud si uživatel výslovně přeje, aby doklad zůstal nedoúčtovaný, pak je možné zadávání kontací přerušit.
Klávesou F5 lze při zadávání kontací vybrat účet z účetní osnovy, středisko ze seznamu středisek, lze změnit saldokontový příznak a hlavně lze vybrat variabilní symbol ze saldokonta vydaných nebo přijatých, nezaplacených nebo zaplacených faktur.