Pokladní kniha

Z K.A.P.
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Obrázek :


Program umožňuje podobné sledování pohybů hotovosti podobně, jako se sleduje v papírové pokladní knize. To je vhodné, pokud sledujete pokladnu na samostatném středisku nebo předzpracováváte data pro účetní. Na samostatný řádek se zapisují jednotlivé příjmy a výdaje v hotovosti (pokladní doklady). Každý řádek má určen datum pohybu, účetní období, poznámku k pohybu (2 x 30 znaků - sloupec Popis 1, Popis 2), rozlišení: příjmový/výdajový pokladní doklad, celkovou částku pokladního dokladu a pokud sledujete v pokladně DPH, pak i rozepsání základů a daní dle jednotlivých sazeb.
V seznamu pokladních dokladů je možno použít také těchto kláves:

Klávesa Popis
Enter vyvolání oprav a prohlížení pokladního dokladu
F6 spočítá zůstatek pokladní knihy k akt.datu
F7 vytiskne seznam vybraných pokladních dokladů
F8 vyvolá tisk aktuálního dokladu
F9 rychlé vyhledání dokladu podle data a čísla dokladu
F10 výběr dokladů a jejich třídění dle vašich požadavků
Alt+F7 vytvoření uživatelské sestavy
Ctrl+N nový pokladní doklad


Poznámka
Při práci s pokladní knihou v režimu se sníženými přístupovými právy se místo editacezáznamu pokladního dokladu objeví pouze náhled dokladu bez možnosti editace.(Pokud je příslušné menu spouštěno s právem 8.)

Nový pokladní doklad

Obrázek:

PoklKnihaNovDokl.PNG


Položka Popis
Účel platby může být použit buď jako jednoduchá poznámka k dokladu (zapíšeme přímo do dokladu), nebo složitější forma stahující se k účetnictví (vybereme z číselníku pomocí klávesy Ctrl + Enter .
Doklad vybereme ze seznamu, zda se jedná o doklad příjmový nebo výdajový
Základ program sám dopočítá odpovídající DPH a pole Celkem
Celkem pokud nesledujeme DPH vyplňujeme pouze pole Celkem !!!



Evidence zaplacených dokladů - řádky pokladní knihy

Tímto způsobem můžeme vést evidenci dokladů, které byly zaplaceny v hotovosti přes pokladnu (klávesa F6 v pokladním dokladu):

  • ručně
  • automaticky - platba dokladů
  • automaticky - platba v rozvozech

Tisk pokladní knihy

Ve většině případů může takto vedená pokladní kniha plně nahradit její papírovou verzi. Nabídka Tisk pokladní knihy umí vytisknout pokladní knihu na tiskárně spolu s počátečním stavem, průběžnými stavy u pohybů a koncovým stavem za libovolné období. Jediná nevýhoda počítačem vedené pokladní knihy oproti papírové verzi je, že nelze sledovat podpisy. Zato lze vystavovat tištěné pokladní doklady (klávesa F8 v seznamu pokladních dokladů) a na těch už podpisy sledovat je možné.
Doklady v pokladní knize jsou tříděny dle datumu a čísla dokladu.

Obrázek:

PoklKnihaTisk.PNG

Technická poznámka
Číselníky kontačních předpisů pro přenos do účetnictví - číselníky 130-133. Pokud používáme tento systém, účtuje se podle prvních deseti znaků kontačního předpisu v číselníku a účel platby v dokladu je rozdělen na dvě pole viz. obrázek.

Obrázek:


Technická poznámka
Příjmové i výdajové pokladní doklady mohou mít společnou číselnou řadu nebo mohou být číslovány zvlášť. Způsob číslování lze ovlivnit v menu Další služby/Nastavení programu/Systémové menu/Správce souborů v souboru SKLADINI.BTR. Tam lze nastavit zda se mají příjmové nebo výdajové doklady číslovat automaticky a jaké je jméno číselné řady (u společného číslování volíme stejné jméno). Jména číselných řad musí být pak zavedeny v seznamu číselných řad v nastavení programu.

Program umožňuje také automatické zaznamenávání vybraných typů skladových dokladů, které jsou v hotovosti, do pokladní knihy. Je pak nutné v seznamu typů dokladů označit příslušným přepínačem ty typy, které se mají automaticky zapisovat do pokladní knihy a dále je nutné zapnout přepínač v menu Oprava INI hodnot, který celkově zapíná nebo vypíná automatický zápis do pokladní knihy (Přepínač Používat pokladní knihu). I při vypnutém přepínači je však stále možnost pořizovat do pokladní knihy údaje "ručně".