EET

Z K.A.P.
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Podpora elektronické evidence tržeb (EET)

Postup zprovoznění:

1. Na webových stránkách etrzby.cz se zaregistrujte na základě přihlašovacích údajů získaných při registraci pro EET na FÚ. Zaregistrujte všechny potřebné provozovny a vygenerujte a stáhněte nejméně jeden certifikát.

2. Pomocí aplikace MaximCertManager připravte nové úložiště pro certifikáty, přidělte mu dostatečně bezpečné heslo a nahrajte do něj certifikáty získané po registraci na FÚ ze stránek etrzby.cz. Výchozí jméno pro úložiště certifikátů s vašimi platnými certifikáty je Cert\EET.pfx ve skladové složce.

3. Nová verze programu Sklad6 automaticky doplní příslušné struktury a indexy a připraví tabulku EETData.BTR, do které jsou ukládána data o rozpracovaných a odeslaných záznamech

4. Ve výchozím stavu je tabulka směrována do stejné složky, jako je směrována tabulka SKLADADR.BTR. V menu Služby/Systémové menu/Soubory můžete u tabulky EETData nastavit jiné nasměrování tabulky (po změně je třeba se znovu přihlásit do programu)

5. V menu Služby/Systémové menu/Správce souborů je třeba tabulku EETData.BTR vytvořit pomocí Alt+F8

6. Ve Služby/Nastavení programu/Oprava INI hodnot/F9 zadejte správné parametry týkající se EET. Hlavně jde o označení provozovny (dle registrace na etrzby.cz), datum zahájení odesílání dat do EET a dále pak jméno úložiště s certifikáty a heslo k souboru s úložištěm. Část nastavení je určená pro ostrý server EET a část pro testovací server (tzv. Playground). Přepínač [x] Použít testovací server pro EET umožňuje, aby všechny odesílané doklady byly odesílány na testovací server (všechny odeslané záznamy pak ale budou neplatné).

7. Ve Služby/Číselníky/Typy dokladů je třeba určit, které typy dokladů mají být odesílány do EET a v jakém režimu. K dispozici jsou tyto režimy zpracování:

Režim zpracování Popis
automaticky pokud je doklad označen jako dodací daňový doklad, tak se nastavení řídí globálním nastavením z INI hodnot. Pokud je i zde volba "automaticky", tak se použije režim "Při evidování"
nesledovat pro daný typ dokladu nejsou automaticky vytvářeny nové záznamy EET
při evidování při evidování (vychystaného) dokladu se vytvoří záznam EET ve stavu "K odeslání", který se program pokusí ihned odeslat
při tisku PD záznamy EET se vytváří a odesílají až při vytváření pokladního dokladu (např. při F8/Pokladní doklad z přehledu dokladů)
manuálně záznamy EET jsou vytvářeny a odesílány jen pomocí samostatné funkce

8. Dále je třeba upravit tiskové formuláře hotovostních dokladů, účtenek z maloobchodního prodeje a pokladních dokladů, aby obsahovaly zákonem požadované údaje o EET

9. Doplnit menu EET, napojit na hlavní menu a nastavit přístupová práva

Menu Kód menu Popis
Menu UCC_MNU 41, 150 EET - záznamy účtenky
41, 151 EET - opakované odeslání do EET
Menu DOKLAD_SPC (popř. podmenu tohoto menu) 31, 150 EET - záznamy dokladu
31, 151 EET - opakované odeslání do EET
Menu DOKLAD_TSK (popř. podmenu tohoto menu) 19, 150 EET - záznamy dokladu
19, 151 EET - opakované odeslání do EET
Menu DOKLAD_OPR (popř. podmenu tohoto menu, např. DOKLAD_OP2) 16, 150 EET - záznamy dokladu

10. Zkontrolovat, zda je v seznamu práv oprávnění 119 "Právo opravovat doklad zpracovaný registrační pokladnou" (popř. přejmenovat na "..zpracovaný EET") a přidělit oprávnění odpovědným osobám (obvykle jen supervisor)


Proměnné

EETParam, x

Hodnota x Popis
x=0 identifikace provozovny (preferované uložení je dle INI souboru - pro verzi EXTDB1)
x=1 Datum zahájení komunikace s EET (ve verzi EXTDB1 je nastavení uloženo v INI souboru)
x=2 Výchozí režim komunikace pro daňové typy dokladů, které mají nastavený automatický režim komunikace (ve verzi EXTDB1 je nastavení uloženo v INI souboru)
x=3 DIČ pro EET (výchozí je DIČ z nastavení INI hodnot)
x=4 Výchozí DIČ pověřující osoby. Pro jednotlivé typy dokladů lze DIČ pověřující osoby určit pomocí proměnné TypEETDP+,t nebo TypEETDP-,t, kde t je typ dokladu)
x=5 Při zpětném (hromadném) odesílání všech dosud neodeslaných záznamů si program všímá jen záznamů, které jsou starší více než 3 hodiny (aby program neodesílal rozpracované doklady). Pomocí tohoto parametru lze určit hodnotu času v minutách pro záznamy ve stavu "K odeslání" (výchozí je 180 minut, čili 3 hodiny)
x=6 Pomocí tohoto parametru lze určit hodnotu času v minutách pro záznamy v některém chybovém stavu (výchozí je 60 minut)
x=7 Jméno souboru pro logování hromadného odeslání do EET dosud neodeslaných dokladů v případě, že mezi doklady zůstanou neodeslané záznamy. Výchozí je uživatelská složka + EETLOG_ERR_{dic}_{d}_{t}.TXT
x=8 Jméno souboru pro logování hromadného odeslání do EET dosud neodeslaných dokladů v případě, že všechny doklady byly úspěšně udeslány. Výchozí je uživatelská složka + EETLOG_OK_{dic}.TXT
x=9 Příznaky povolených typů úhrad (preferované uložení je dle INI souboru - pro verzi EXTDB1). Ve výchozím stavu jsou do EET zpracovávány doklady s typem úhrady:hotově, šekem (stravenky), směnkou, platební kartou, dobírkou

|'|| |- |'||


Ostrý/testovací server EET:

         x=10 / 20: hodnota 1 nastavuje ladící režim, ve kterém jsou odesílané a vracené zprávy z EET
                    zapisovány do souboru a do logu je zapisováno více informací
         x=11 / 21: namespace pro odesílané XML zprávy (eet)
         x=12 / 22: XML schéma pro odesílané zprávy (http://fs.mfcr.cz/eet/schema/v3)
         x=13 / 23: http adresa pro ostrý/testovací server EET
         x=14 / 24: způsob dohledání certifikátu z úložiště (0..dle indexu, 1..dle CommonName)
         x=15 / 25: identifikace certifikátu (index nebo CommonName) dle předchozí proměnné
         x=17 / 27: jméno souboru s úložištěm certifikátů (výchozí je Cert\EET.PFX, resp. Cert\EETtest.pfx)
         x=18 / 28: zašifrované heslo k certifikátu - nastavuje se přes INI hodnoty/F9
                    Výchozí heslo pro testovací certifikáty je eet
         

Proměnná EETPokl,p určuje označení pokladny pro EET. Hodnota p je brána z konfigurace

         programu podle položky "Pokladna". Pokud není proměnná definována, odesílá se jako pokladní
         místo přímo hodnota p.