Wikipedie:správci: Porovnání verzí

Z K.A.P.
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Řádek 30: Řádek 30:
  
 
=== Vzhled a texty rozhraní ===
 
=== Vzhled a texty rozhraní ===
* Správci mohou měnit text uživatelského rozhraní editací stránek ve [[Wikipedie:Jmenný prostor|jmenném prostoru]] [[Speciální:Allmessages|MediaWiki]], které nemohou editovat běžní uživatelé.
+
* Správci mohou měnit text uživatelského rozhraní editací stránek ve jmenném prostoru [[Speciální:Allmessages|MediaWiki]], které nemohou editovat běžní uživatelé.
* Speciálně editací stránky [[MediaWiki:Monobook.css]] může správce změnit [[Cascading Style Sheets|CSS]] styl používaný na Wikipedii.
+
* Speciálně editací stránky [[MediaWiki:Monobook.css]] může správce změnit CSS styl používaný na Wikipedii.
  
 
=== SQL dotazy ===
 
=== SQL dotazy ===

Verze z 7. 1. 2009, 13:19

Správci jsou wikipedisté, kteří mají „práva správce“. Správci nejsou žádnou zvláštní autoritou, jsou rovni každému jinému uživateli, co se týče práv i zodpovědnosti.

Jsou to prostě uživatelé, kterým byl povolen přístup k některým omezeným funkcím, neboť jsou považováni za důvěryhodné. Správci nemají nad jinými uživateli žádnou moc kromě toho, že jsou pověřeni vykonáváním rozhodnutí učiněných celou komunitou.

Komunita však nechává správce vykonávat důležité údržbové práce, které vyžadují těch několik doplňkových funkcí, které jsou správcům povoleny. Mezi tyto práce patří např. provádění výsledků hlasování o smazání, kontrola nových a změněných stránek a mazání zřejmého vandalismu a pomoc uživatelům s problémy, jejichž řešení vyžaduje správcovská práva.

Jelikož správci jsou zkušenými uživateli, ostatní wikipedisté žádající o pomoc či radu se často obracejí právě na správce.

Je samozřejmým předpokladem, že i správci své úkoly vykonávají s uvážením a zodpovědně.

Možnosti správců

Software MediaWiki, na kterém Wikipedie běží, obsahuje několik funkcí s omezeným přístupem. Z těchto funkcí mají správci povoleno následující:

Zamčené stránky

  • Zamykat, resp. polozamykat (pouze před anonymy a čerstvě registrovanými účty), a odemykat stránky, pokud si to vynutí zvláštní okolnosti.
  • Přímo zamčené stránky editovat (což se ovšem většinou nedoporučuje); ostatní uživatelé mohou změny zamčených stránek navrhovat na jejich .

Mazání a obnovování smazaných stránek

  • Mazat stránky a soubory včetně jejich historie. Wikipedisté navrhují stránky ke smazání na stránce; pokud je tam učiněno rozhodnutí stránku smazat, některý ze správců to vykoná. Někdy je smazání stránky čistě technickou záležitostí, např. když přesměrování překáží při přejmenování stránky, nebo pro opravu stránky, jejíž historie byla poškozena. Jindy se mazáním odstraňuje zjevný vandalismus nebo materiál, který porušuje autorská práva.
  • Prohlížet smazané stránky a soubory a obnovovat je.

Vracení změn

  • Rychle vracet změny stránek (revertovat). Jakýkoli uživatel (přihlášený i nepřihlášený) může stránku vrátit na dřívější verzi. Správci mají rychlejší, automatizovaný nástroj pro vracení, který jim umožňuje vracet vandalismus. V seznamu příspěvků uživatele nebo znázornění rozdílů mezi dvěma verzemi stránky je u každé změny, která je pro danou stránku aktuální, odkaz ve tvaru [vrátit zpět]. Kliknutím na tento odkaz se článek vrátí na poslední verzi, kterou nevytvořil daný uživatel, přičemž tato změna je označena jako malá editace, se shrnutím Editace uživatele "X" vrácena do předchozího stavu, jehož autorem je "Y".

Skrývání vandalismu ze stránky posledních změn

  • Správci mohou ze stránky Poslední změny skrývat vandalismus. K tomu stačí k URL pro přístup k seznamu uživatelových příspěvků přidat &bot=1, např. https://wiki.kapsw.cz/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Contributions&target=Vandal&bot=1. Pokud se na této stránce klikne na odkaz pro vrácení změn, bude jak původní editace, tak editace obnovující nový stav skryta z implicitního zobrazení seznamu posledních změn (bude označena příznakem robot). Změny nejsou skryty ze seznamu uživatelových příspěvků, historií stránek či uživatelského seznamu sledovaných stránek, pouze se implicitně nezobrazují, pro jejich zobrazení je třeba kliknout na odkaz „zobrazit roboty“. Cílem této funkce je omezit obtěžování vandalem. Tato vlastnost nesmí být používána při vracení běžné úpravy, pouze pro jednoduché případy jasného vandalismu.

Zablokování a odblokování uživatele

Vzhled a texty rozhraní

  • Správci mohou měnit text uživatelského rozhraní editací stránek ve jmenném prostoru MediaWiki, které nemohou editovat běžní uživatelé.
  • Speciálně editací stránky MediaWiki:Monobook.css může správce změnit CSS styl používaný na Wikipedii.

SQL dotazy

  • Pokud je to systémovou konfigurací povoleno (ale obvykle z výkonnostních důvodů není), může správce pokládat přímé SQL dotazy (pouze pro čtení) do databáze.

Ostatní úrovně přístupu

Kromě správců má MediaWiki několik dalších úrovní přístupu, zde setříděné zhruba podle vzrůstajících oprávnění – správci jsou stupeň pod byrokraty (viz též meta:Status):

Přihlášení uživatelé

Běžní uživatelé, včetně anonymních návštěvníků, kteří se „nepřihlásili“, mohou dělat většinu věcí, včetně těch nejdůležitějších: editovat články a pomáhat s údržbou Wikipedie.

Ale pouze přihlášení uživatelé mohou načítat soubory a přejmenovávat stránky.

Roboti

Šablona:Viz též Editace uživatelů s příznakem bot se nezobrazují na stránce posledních změn. Používají ho automatické skripty (boti) editující velké množství stránek.

Byrokraté

Šablona:Viz též Správci se zvláštními právy („byrokraté“) mohou udělit ostatním uživatelům práva správce (ale nikoli je zpětně odebrat). Přidělování práv je zaznamenáváno v Knize správců se zvláštními právy. Byrokraté také mohou na žádost uživatele změnit jeho uživatelské jméno nebo přidělovat uživatelskému účtu příznak bot.

Revizoři

Šablona:Viz též Mohou to být správci nebo běžní uživatelé. Mají přístup k rozhraní Special:CheckUser, které jim umožňuje zjistit IP adresu přihlášeného uživatele nebo všechny editace z dané IP adresy, ať již přihlášených nebo anonymních uživatelů.

Stevardi

Uživatelé s právem „stevard“ (angl. steward) mohou libovolně měnit uživatelská práva libovolného uživatele na libovolném projektu nadace Wikimedia. To umožňuje přidělovat a (jako jediným) odebírat správcovská práva a označovat uživatele příznakem robot. Jejich činnost je zaznamenávána na meta:Special:Log/rights, žádosti o jejich pomoc patří na stránku meta:Requests for permissions. Obvykle však neprovádějí činnost, kterou může provést místní správce se zvláštními právy. Z českých wikipedistů je od 21. prosince 2007 stevardem Zirland (viz meta:Stewards#List of stewards, verze z 27. 12. 2007).

Vývojáři

Nejvyšší úrovní přístupu (ve skutečnosti celá skupina úrovní, rozdíly jsou ovšem pro běžného uživatele neviditelné) je „vývojář“. Vývojáři mohou provádět přímé zásahy do softwaru a databází Wikipedie. Vývojáři obvykle neprovádějí většinu běžných administrativních funkcí. Správce lze kontaktovat prostřednictvím e-mailové konference Wikitech-L. Seznam vývojářů a další informace jsou na meta:Developer (anglicky).

Zneužívání pravomocí správce

Správci mohou být oprávnění odebrána, pokud jich zneužívá. V současné době může být správcovství odebráno buď rozhodnutím správní rady Wikimedia Foundation (v praxi se nevyužívá), rozhodnutím arbitrážního výboru nebo rozhodnutím komunity, jak je podrobněji popsáno na stránce žádosti o práva správce. Lze zavést i mírnější opatření, např. omezení využívání některých schopností. Technicky mohou administrátorská práva odebrat stevardi.

Máte-li pocit, že vás správce utlačuje, použijte proces řešení konfliktů. Pokud s ním není domluva (správci, stejně jako všichni ostatní, upřednostňují faktické argumenty poukazující na nevhodnost jejich jednání před obviňováním z totality a zlovůle), můžete si vyžádat názor komunity na stránce Žádost o komentář. V extrémnějších případech použijte k řešení problému arbitráž.

af:Wikipedia:Administrateur als:Wikipedia:Ammanne am:Wikipedia:መጋቢዎች an:Wikipedia:Almenistradors ang:Wikipedia:Bewitend ar:ويكيبيديا:إداريون arc:Wikipedia:Administrators arz:ويكيبيديا:اداريين/سيسوبات ast:Uiquipedia:Alministradores av:Википедия:Администраторал ay:Wikipedia:Bibliotecarios az:Vikipediya:İdarəçilər bar:Wikipedia:Administratoren bat-smg:Vikipedėjė:Admėnėstravims be-x-old:Вікіпэдыя:Адміністрацыя bg:Уикипедия:Администратори bm:Wikipedia:Administrateurs bo:Wikipedia:Administrators br:Wikipedia:Merourien bs:Wikipedia:Administratori bug:Wikipedia:ᨄᨂᨉᨙᨑᨙᨂ ca:Viquipèdia:Administradors cdo:Wikipedia:Hèng-céng Ìng-uòng ce:Википедийа:Администраторш ceb:Wikipedia:Tigdumala chr:Wikipedia:Administrators crh:Vikipediya:Administratorlar cv:Википеди:Администраторсем cy:Wicipedia:Gweinyddwyr da:Wikipedia:Administratorer de:Wikipedia:Administratoren dsb:Wikipedija:Administratory el:Βικιπαίδεια:Διαχειριστές eml:Wikipedia:Amministratori en:Wikipedia:Administrators eo:Vikipedio:Administrantoj es:Wikipedia:Bibliotecarios et:Vikipeedia:Administraatorid eu:Wikipedia:Administratzaileak fa:ویکی‌پدیا:مدیران ff:Wikipedia:Administrateurs/anglais fi:Wikipedia:Ylläpitäjät fj:Wikipedia:Administrators fo:Wikipedia:Umboðsstjóri fr:Wikipédia:Administrateur frp:Vouiquipèdia:Administrator fur:Vichipedie:Aministradôrs fy:Wikipedy:Behearders ga:Vicipéid:Riarthóirí gl:Wikipedia:Administradores gu:વિકિપીડિયા:પ્રબંધક gv:Wikipedia:Reireyderyn ha:Wikipedia:Administrators hak:Wikipedia:Kón-lî-yèn haw:Wikipedia:Nā kahu he:ויקיפדיה:מפעיל מערכת hi:विकिपीडिया:प्रबन्धक hr:Wikipedija:Administratori hsb:Wikipedija:Administratorojo hu:Wikipédia:Adminisztrátorok ia:Wikipedia:Administratores id:Wikipedia:Pengurus ig:Wikipedia:Administrators ilo:Wikipedia:Dagiti Administrador io:Wikipedio:Administranti is:Wikipedia:Möppudýr it:Wikipedia:Amministratori ja:Wikipedia:管理者 jv:Wikipedia:Pangurus ka:ვიკიპედია:ადმინისტრატორები kaa:Wikipedia:Administratorlar kg:Wikipedia:Administrators kk:Уикипедия:Әкімшілер kn:ವಿಕಿಪೀಡಿಯ:ನಿರ್ವಾಹಕರು ko:위키백과:관리자 ks:Wikipedia:Administrators ku:Wîkîpediya:Admînistrator ky:Wikipedia:Administrators la:Vicipaedia:Magistratus lad:Wikipedia:Administradores lb:Wikipedia:Administrateuren lg:Wikipedia:Administrators li:Wikipedia:Systeemwèrkers lmo:Wikipedia:Aministraduur ln:Wikipedia:Moyángeli lo:ວິກິພີເດຍ:ຜູ້ບໍລິຫານ lt:Vikipedija:Administratoriai lv:Vikipēdija:Administrācija map-bms:Wikipedia:Pengurus mi:Wikipedia:Kaiwhakahaere mk:Википедија:Администратори ml:വിക്കിപീഡിയ:കാര്യനിര്‍വാഹകര്‍ mn:Wikipedia:Администраторууд mr:विकिपीडिया:प्रचालक ms:Wikipedia:Penyelia mt:Wikipedija:Amministraturi myv:Википедиясь:Администраторт mzn:Wikipedia:Serareman na:Wikipedia:Administrators nap:Wikipedia:Ammenistratòre nds:Wikipedia:Administraters nds-nl:Wikipedie:Beheerder nl:Wikipedia:Moderator nn:Wikipedia:Administratorar no:Wikipedia:Administratorer os:Википеди:Админтæ pag:Wikipedia:Administrators pl:Wikipedia:Administratorzy ps:Wikipedia:Administrators pt:Wikipedia:Administradores rmy:Vikipidiya:Administratorurya ro:Wikipedia:Administratori roa-tara:Wikipedia:Amministratore ru:Википедия:Администраторы sa:Wikipedia:प्रबंधक sah:Бикипиидийэ:Дьаһабыллар sc:Wikipedia:Aministradori scn:Wikipedia:Amministraturi se:Wikipedia:Hálddašeaddjit sh:Wikipedia:Administratori simple:Wikipedia:Administrators sk:Wikipédia:Správcovia sl:Wikipedija:Administratorji sm:Wikipedia:Administrators sq:Wikipedia:Administruesit sr:Википедија:Администратори ss:Wikipedia:Administrators stq:Wikipedia:Administratore su:Wikipedia:Kuncén sv:Wikipedia:Administratörer sw:Wikipedia:Wakabidhi szl:Wikipedyjo:Admińistratoři ta:விக்கிப்பீடியா:நிர்வாகிகள் tet:Wikipedia:Administradór sira tg:Википедиа:Администраторҳо th:วิกิพีเดีย:ผู้ดูแลระบบ tl:Wikipedia:Tagapangasiwa to:Wikipedia:Administrators tr:Vikipedi:Hizmetliler tt:Wikipedia:İdäräçelär udm:Wikipedia:Администраторъёс ug:Wikipedia:Administrators uk:Вікіпедія:Адміністратори uz:Vikipediya:Administratorlar vec:Wikipedia:Aministradori vi:Wikipedia:Bảo quản viên vls:Wikipedia:Sysop vo:Vükiped:Guvans wa:Wikipedia:Manaedjeus wo:Wikipedia:Yorkat wuu:Wikipedia:管理员 yi:װיקיפּעדיע:אדמיניסטראטורן zh:Wikipedia:管理员 zh-min-nan:Wikipedia:Hêng-chèng jîn-oân zh-yue:Wikipedia:管理員