Prodej na pokladně - Přehled účtenek

Z K.A.P.
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Menu: Dodací dok./Prodej na pokladně/Přehled účtenek

Tato funkce je alternativou k zápisu účtenek pomocí funkce Maloobchodní prodej. Taktéž lze zde provádět zápis nového pokladního dokladu (účtenky), ale na rozdíl od maloobchodního prodeje je možné doklady i opravovat a to včetně prodejní ceny. Zápis dokladu mnohem více připomíná zápis běžných velkých daňových dokladů (faktur). Možnosti zápisu se řídí přístupovými právy, ale obecně lze říci, že pro větší složitost obsluhy bývá tato funkce nepřístupná po běžné pokladní. Je tedy určen spíše pro vedoucí prodejen, kteří mají možnost vyhledávat, tisknout a případně i opravovat účtenky zapsané jinými uživateli. Vzhledem k odlišnému zápisu účtenek není podporována celá paleta podpůrných funkcí jako u zápisu maloobchodního prodeje. Nelze zde např. načítat čárové kódy z balíčkových systémů či z výkupu obalů, nelze využívat průběžný tisk účtenky apod.). V základním režimu se při vstupu do nabídky Prodej na pokladně objeví seznam vystavených účtenek (buď pouze účtenky aktuálně přihlášené pokladní nebo všechny účtenky.

Klávesy pro obsluhu seznamu účtenek:

Klávesa Popis
Enter, F2 oprava účtenky nebo vstup nové účtenky; při vstupu nové účtenky může být vyžadováno vybrání odběratele (pomocí čtečky čárového kódu) a teprve poté se pokračuje v zadávání položek účtenky.
Ctrl+N vstup nové účtenky
F8 opakovaný tisk účtenky
F6 tisk formuláře daňového dokladu pro danou účtenku
Tab změna pohledu na seznam účtenek; buď se zobrazí seznam účtenek aktivního uživatele nebo seznam účtenek dle aktuálního pokladního místa nebo seznam všech účtenek dle čísla)
Alt+F6 vyvolá menu UCC_MNU pro práci s účtenkami v MO prodeji


Pokud již máte některou účtenku otevřenou, pak lze používat tyto klávesy:

Klávesa Popis
Enter oprava položky účtenky nebo přidání nové položky do účtenky; objeví se vstupní okno pro zadání operace, které je stejné jako u běžného daňového dokladu
Ctrl+N přidání nové položky do účtenky
F6 u nových účtenek změní typ dokladu na daňový doklad (na závěr se vytiskne místo formuláře běžné účtenky formulář pro daňový doklad)
F8 vstup vrácených obalů do tabulky obalů
F9 vstup do prohlížení karet (nahrazuje dotazovací režim v maloobchodním prodeji)
F12 zadání speciální slevy pro účtenku; sleva je uplatněna na konci účtenky; výše slevy se definuje v číselníku slev za doklady. (více viz.Množstevní slevy za doklady)
F2 ukončení účtenky; u nových účtenek je vyvoláno okno pro zadání plateb a doklad se vytiskne; po opravě účtenky se vyvolává jen dialog pro platby (s možností změnit dříve zapsané platby). Pokud při vyhodnocování individuálních cen, slev nebo přepočítání celkové ceny vznikne nějaká databázová chyba, tak je uživatel upozorněn a v případě závažné chyby je vynulována celková částka dokladu a pokladní je nucena tuto situaci řešit (např. s uživatelem, který má odpovídající oprávnění).
ESC ukončení účtenky; u nových účtenek je vyvoláno okno pro zadání plateb a doklad se vytiskne; po opravě účtenky se nevyvolává dialog pro platby (pouze při změně účtenky)
Technická poznámka
V přehledu účtenek maloobchodního prodeje lze zobrazovat informace o způsobu úhrady pokladního dokladu. Pro zobrazení je třeba definovat kalkulované pole s názvem PLATBA1 nebo PLATBY ve struktuře POKLADNA. V poli PLATBA1 se pak ukazuje informace o typu první provedené platby účtenky (text 10 znaků). V poli PLATBY se ukazuje informace o všech provedených platbách (typ úhrady, částka, měna). Doporučená délka tohoto kalkulovaného pole je 60 znaků.
V přehledu pokladních dokladů mohou být zobrazeny informace ze záznamu změn o vybraných položkách. Lze tak snadno zobrazit např. kdy byla naposledy změněna libovolná položka z hlavičky pokladního dokladu nebo kdy byl záznam založen.

Pro zobrazení údajů z LOG souboru je třeba ve struktuře POKLDOKL definovat kalkulované pole s názvem začínajícím LOG a s vhodnou šířkou. V údaji Text nápovědy je třeba zapsat předdefinované pole ze struktury POKLDOKL nebo klíčové slovo INSERT pro informaci o založení záznamu. Za lomítkem musí být bitový součet hodnot odpovídající zobrazovaným údajům (Datum posl.zm.=1, Čas posl.zm.=2, Posl.hodnota=4, Komentář=8, Uživatel=16). Např. INSERT/3

Logování změn v účtenkách v maloobchodním prodeji do LOG.BTR.
Při jakékoli opravě účtenky po prvním uzavření účtenky program zapisuje veškeré změny (oprava, smazání či přidání položky účtenky nebo platby účtenky.

U struktury POKLADNA není třeba zapínat příznaky Klíč pro logování změn (pokud máte zapnuté, tak je doporučujeme vypnout) a program ignoruje i příznaky Logovat změny hodnot. Při změně se vytváří záznam obsahující v textu kód zboží, původní a nové množství, původní a novou cenu bez DPH, číslo pokladny a uživatele. Logování změn MO lze vypnout ruční změnou pole Přepínače3 v SkladINI (přičíst hodnotu 256).


Technická poznámka
41,1 Přehled změn účtenky - zobrazí odpovídající záznamy z LOG.BTR
41,2 Změna plateb účtenky - pokud je účtenka převedená, tak je možnost platby pouze prohlížet
41,3 Změna plateb účtenky - umožní upravit platby i u převedených účtenek (nesmí byt ale provedena automatická uzávěrka a uživatel musí mít právo opravovat MO účtenky).
41, 150 EET - záznamy účtenky
41, 151 EET - opakované odeslání do EET

Další odkazy:
Vstup nového dokladu
Maloobchodní prodej
Součet tržeb
Uzávěrka prodeje na pokladně
Nastavení prodeje na pokladně
Štítky - váhové kódy
Výkup obalů

Zpět:
Prodej na pokladně